Uskršnje tradicije i simboli su evoluirali tokom vremena, iako neki postoje već vekovima. Dok je za hrišćane Uskrs proslava Isusovog vaskrsenja, mnoge zapadne (katoličke) uskršnje tradicije se ne nalaze u Bibliji.

Smatra se da ukrašavanje jaja datira najmanje iz 13. veka, dok uskršnje parade imaju još starije korene.
Druge tradicije poput uskršnjih slatkiša spadaju u moderne dodatke proslavi ovog ranog prolećnog praznika.

Uskršnji zeka

Najpoznatiji sekularni simbol ovog praznika je uskršnji zec, kog su u Ameriku navodno doneli nemački imigranti sa svojim pričama o divljem zecu koji nosi jaja.

Biblija nigde ne pominje ovo stvorenje sa dugim ušima i kratkim repom koje deli uskršnja jaja lepo vaspitanoj deci. Ipak, uskršnji zeka je postao istaknuti simbol najvažnijeg hrišćanskog praznika. Iako se ne zna tačno poreklo ovog mitskog sisara, za zečeve se zna da su plodni, pa su tako postali drevni simbol plodnosti i novog života.

Prema nekim izvorima, zajedno sa nemačkim imigrantima koji su se 1700. godina naselili u Pensilvaniji, stigla je i tradicija o “Osterhase” zecu koji nosi jaja. Deca bi pravila gnezno u kom bi zec mogao da položi svoja obojena jaja, a običaj se proširio širom SAD. Vremenom su se pokloni zeca proširili i na čokoladice i druge vrste slatkiša i poklona, a gnezdo je zamenjeno ukrašenom korpom.

Uskršnja jaja

Iako je Uskrs verski praznik, veruje se da su uskršnja jaja potekla iz paganskih tradicija i festivala kojima se proslavljalo proleće. Iz hrišćanske perspektive, uskršnja jaja predstavljaju Isusov izlazak iz groba i vaskrsenje, a ukrašavanje jaja kao tradicija datira još od 13. veka.

Lov na uskršnja jaja i kotrljanje jaja su dve popularne tradicije koje se javljaju kod proslave katoličkog Uskrsa.

Lov na jaja je uskršnja igra tokom koje deca traže sakrivena šarena jaja i sakupljaju ih u korpu. Obično se igra napolju, mada se može igrati i u zatvorenom prostoru, a nagrade se mogu dodeljivati za više dostignuća – najviše sakupljenih jaja, za nađeno najveće ili najmanje jaje, za najviše jaja u određenoj boji, itd.

Na travnjaku Bele kuće u Americi, svake godine, u ponedeljak posle Uskrsa, održava se trka u kojoj deca kašikom guraju i kotrljaju tvrdo kuvana, ukrašena jaja. Pobednici su oni čije jaje stigne na cilj neoštećeno. Prva zvanična trka bila je 1878. godine kada je Raderford B. Hejz bio predsednik Amerike.
Događaj nema religiozni značaj, mada neki ljudi nalaze kotrljanje jaja simbolikom pomeranja kamena koji je zatvarao Isusov grob, što je dovelo do njegovog vaskrsenja.

Uskršnji slatkiši

Uskrs je, posle Noći veštica, drugi praznik u Americi tokom kog se proda najviše slatkiša. Među najpopularnijim slatkim poslasticama koje se vezuju za ovaj dan su čokoladna jaja, koja datiraju iz ranog 19. veka. Jaja su dugo bila povezana sa Uskrsom kao simbol novog života i Isusovog vaskrsenja, a još jedan slatkiš u obliku jajeta su žele bombonice (jelly beans) koje su se pojavile tokom 1930. godina
Tokom protekle decenije, najprodavaniji slatkiš bez čokolade bila je penasta poslatica pastelnih boja (marshmallow Peep) – koja je prvobitno imala oblik žutog pileta, a kasnije su uvedeni i drugi oblici i ukusi, uključujući i zeke od čokoladnog musa.

Uskršnja parada

U Njujorku, tradicija uskršnje parade datira još od sredine 1800. godina, kada bi gornji sloj društva, nakon crkvenih službi, prošetao Petom avenijom pokazujući svoju novu prolećnu odeću i šešire. Prosečni građani bi se okupljali da vide akciju a tradicija je dostigla vrhunac sredinom 20. veka. Parada se i dalje održava na Menhetnu, gde se Peta avenija zatvara za saobraćaj a učesnici nose ukrašene kape i šešire.
Ni ovaj događaj nema verski značaj, ali neki izvori pominju da su uskršnje povorke deo hrišćanstva od njegovih najranijih dana.

Uskršnja trpeza

Hrišćani nazivaju isusa “jagnjetom Božjim” a jagnjetina je tradicionalno uskršnje jelo. U priči o egzodusu, narod Egipta je pretrpeo niz strašnih pošasti, a pripadnici jevrejske vere su farbali svoje dovratke krvlju žrtvovanog jagnjeta kako bi njihov dom bio pošteđen. Istorijski gledano, jagnjetina je bila jedno od prvih svežih mesa dostupnih nakon duge zime bez stoke za klanje.

Uskršnji ljiljani

Beli uskršnji ljiljani simbolizuju Hristovu čistotu i uobičajeni su ukrasi u crkvama i domovima tokom Uskrsa. Njihov rast od uspavanih lukovica u zemlji do cvetova simbolizuje ponovno rođenje i nadu u Hristovo vaskrsenje.
Poreklom iz Japana, ljiljani su doneti u Englesku 1777. godine a u Ameriku su prešli nakon Prvog svetskog rata i postali nezvanični cvet uskršnjih proslava širom Sjedinjenih Država.

Oceni tekst
0Sviđa mi se0Ne sviđa mi se0Volim0Haha0Vau!

O nama